Idén decemberben az NTA területi központjaként is működő kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumba is ellátogattak a szegedi Nobel-díjas találkozóra érkező tudósok, hogy megtekintsék a diákok laborgyakorlatát. Martin Chalfie Nobel-díjas neurobiológus és Ole Petersen dán orvos és fiziológus, az Európai Akadémia korábbi alelnöke részt vett a látogatást követő sajtótájékoztatón is, amin a város és az NTA közötti megállapodást is bejelentették, és aláírták az ahhoz kapcsolódó támogatási szerződést.
Ahogy az már megszokottá vált a korábbi években, a szegedi Nobel-díjas konferencia előtt az esemény díszvendégei felkerestek középiskolákat is, hogy ott megnézzék a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) képzésére járó diákok laborgyakorlatát. Ebben az évben a Szegedtől távolabbi helyszín Kaposvár volt, ahová a neves előadók közül Martin Chalfie Nobel-díjas neurobiológus, a Columbia Egyetem professzora, és Ole Petersen dán orvos és fiziológus, az Európai Akadémia korábbi alelnöke, a Cardiffi Egyetem professzora látogatott el az NTA vezetőinek kíséretében. A tudósok érkezésük után egyből a Táncsics Mihály Gimnázium laborjába mentek, ahol Kertészné Bagi Beatrix, az iskola biológia-kémia szakos mestertanára tájékoztatta őket arról, hogy a diákok milyen kísérletet végeznek. A gyerekek DNS-nyomozását a tudósok érdeklődéssel figyelték, az asztalukhoz lépve kérdéseket is feltettek nekik.
A laborlátogatás után a kutatók a gimnázium aulájában tartott előadásaikban mondták el gondolataikat a diákoknak, akik ezt követően kérdéseket is feltehettek. A fiatalok nemcsak a kutatók tudományos munkáiról érdeklődtek, hanem életük fontosabb állomásairól is. A tudósokkal való találkozást a Nemzeti Tudósképző Akadémia hónap Szent-Györgyi diákjának és hónap Szent-Györgyi tanárának járó díjának átadása zárta. Előbbit Pusztai Péter, a gimnázium végzős tanulója, míg utóbbit Kertészné Bagi Beatrix vehette át közvetlenül Martin Chalfie professzortól.
Jótékony együttműködés
Az iskolai látogatás után a tudósok felkeresték Kaposvár polgármesteri hivatalát, hogy részt vegyenek az ottani sajtótájékoztatón. A kutatókat az eseményre Varró András, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratórium elnöke és Hegyi Péter NTA programigazgató mellett elkísérte Vámosi László, a Táncsics Mihály Gimnázium igazgatója is. A városháza dísztermében tartott fogadáson Kárpáti Tímea alpolgármester mellett jelen volt Káposztás Zsolt, a Kaposi Mór Oktató Kórház orvosigazgatója, valamint Vörös Péter, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári kampuszának főigazgatója. A rendkívüli sajtóesemény hátterében egy megállapodás állt, ami a helyi önkormányzat és az NTA között jött létre, és amely szerint a település ebben a tanévben 10 millió forinttal támogatja a diákok képzését, a tanárok munkáját. Az együttműködési megállapodás célja, hogy a város a hozzájáruljon a tudományos programok sikeréhez, és ennek révén a jövőben csökkenjen a szakemberhiány az egészségügy területén.
A város alpolgármestere a támogatási szerződés aláírása előtt kiemelte, hogy Kaposvár számára különösen fontos a tudományos és oktatási együttműködés. Ennek eredményeként az elmúlt években több helyi iskola is csatlakozott a Nemzeti Tudósképző Akadémia programjához, orvosképző egyetemekre pedig sok kaposvári diák felvételizett, és jutott is be. Kárpáti Tímea beszédében azt is kiemelte, hogy idén februárban az NTA legjobb képzési központja a Táncsics Mihály Gimnázium lett. A sajtótájékoztatón felszólalt Varró professzor is, aki megköszönte a támogatást, és méltatta a gimnázium tanárainak munkáját. A programról Hegyi professzor is beszélt, felelevenítve annak indulását és fejlődését, az orvosképzés népszerűsítésében betöltött szerepét. Utóbbi komoly fegyvertény annak fényében, hogy az egészségügyi szakemberek utánpótlásképzése minden város számára kihívás nemcsak Magyarországon, hanem Európában mindenütt. Kaposvár ezen a területen kiemelkedő teljesítményt nyújt, mert mind a városvezetése, mind az iskolái, mind a területén működő egyetemi oktatókórház eltökélt abban, hogy fiataljai jó képzést kapjanak, és helyben maradjanak a diploma megszerzése után.
Tudomány mindenek előtt
Vámosi László iskolaigazgató az eseményen felidézte, hogy a Tudósképző Akadémiával még elődje írta alá a szerződést ünnepélyes keretek között 2018-ban, de igazgatói kinevezésekor ő is megújította azt. Javaslatára készült el ezt követően az iskola Dr. Kontra József Természettudományos Laboratóriuma, amelyben az NTA területi képzése ma is zajlik. A labormunkát Martin Chalfie Nobel-díjas kutató külön is méltatta, kiemelve, hogy érkezésekor a gyerekek fantasztikus lelkesedéssel és elmélyedéssel végezték feladataikat. A látottak felidézték benne mentora emlékét, aki annak idején mindenben segítette, és szinte családtagként kezelte őt. Vele osztotta meg újdonságnak gondolt felfedezéseit, amire rendszerint azt a választ kapta: az ötlet csodálatos, de valaki már megvalósította. A professzor ennek hallatán mindig lelombozódott, de mentora megnyugtatta, mondván: gondoltai ettől függetlenül nagyon jók, és lesznek majd köztük olyanok is, amik mindenki számára újdonságot jelentenek. Ez a fajta lelkesedés segítette a professzort abban, hogy átlépje korlátait. Ole Petersen professzor szintén elmondta gondolatait a sajtótájékoztatón. Kiemelte, hogy a diákokat látványosan leköti a tudományos munka, és ha lelkesedésük nem hagy alább, akkor a jövőben kiváló kutatókká, remek orvosokká válhatnak. Petersen professzor javaslatot tett arra is, hogy az NTA képzésébe emeljék be a bioetika témáját, mert a gyerekeknek az is hasznára válik. A tudományos képzésben egyre fontosabb az is, hogy adott legyen az a képesség, ami lehetővé teszi az információk fontosság szerinti szelektálását, annak eldöntését, hogy mi igaz és mi nem.
Petersen professzor után Káposztás Zsolt szólalt fel, aki a Kaposi Mór Oktató Kórház – amely mind a négy hazai orvosegyetem képzőhelye – orvosigazgatójaként külön is megköszönte az utánpótlásképzés támogatását. Az NTA programját a kórháza is igyekszik segíteni, az idei évben például kétszer is lehetőséget adtak arra, hogy harminc diák ottani gyakorlaton vehessen részt. A diákok több labort is meglátogathattak, megismerkedhettek egészséges és patológiás szövettani metszetekkel, és kipróbálhatták a skill labort is. Az orvosigazgató említést tett a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központjáról is, amit Hegyi Péter vezet, és amivel intézménye szintén együttműködik. Ide a kórház PhD hallgatóként delegált orvosokat annak érdekében, hogy olyan tudásra tegyenek szert, ami a kórházban segíti a tudományos evidenciák alapján történő munkavégzést. Vörös Péter a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári kampuszának főigazgatójaként szintén üdvözölte a utánpótlásképzés segítését. Kiemelte, hogy a tudományos megközelítés az agráriumban is fontos, és hogy ez az ágazat adja az egészséges táplálkozáshoz is szükséges alapanyagokat. Elmondta, hogy egyetemükön mintegy húsz szakkollégium működik, a diákokat pedig tehetséggondozással várják az alapképzéstől egészen a doktori programig. A főigazgató büszke arra, hogy városa adhatott otthont a 2023-as Országos Tudományos Diákkonferencia agrártudományi szekciójának, 2024 tavaszán pedig ott tarthatták a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei konferenciájának döntőjét. Ezek is olyan események, amelyek mutatják, hogy a város elkötelezett a tudományos utánpótlás-nevelés iránt.
2024.12.18.
Vissza