Áprilisban ismét Nobel-díjas tudósok és neves kutatók látogattak el Szegedre, hogy részt vegyenek a Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozóján, ami ez alkalommal túlmutatott a szokásos kereteken. Az előadások mintegy kétezer néző előtt hangozhattak el a megyeszékhely legnagyobb rendezvénycsarnokában, magán az eseményen pedig a köztársasági elnök és Szeged polgármestere is köszöntőt mondott.
Idén április 6. és 8. között tartották a Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXIV. találkozóját, ami volumenében jócskán felülmúlta az eddigieket: több mint ezernégyszáz diák látogatott el rá csaknem nyolcvan iskolából, és jelen volt rajta százharminc egyetemi hallgató is, akik az NTA egyetemi képzési helyszíneiről, Budapestről, Debrecenből, Pécsről és Szegedről érkeztek. Részt vett a konferencián sok-sok NTA-s tanár, mentor és junior mentor, egyetemi oktató, kutató. Mivel a mintegy kétezer látogatót már nem tudta befogadni a Nobel-díjas találkozók megszokott helyszínének számító SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ, a konferenciának Szeged legnagyobb befogadóképességű rendezvénycsarnoka, a Pick Aréna adott otthont. Az esemény plenáris ülését Hegyi Péter NTA programigazgató és Varró András, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriumi elnöke vezette, a vendégeket is ők konferálták fel. Az eseményen elsőként Sulyok Tamás köztársasági elnök mondott köszöntőt, amiben kiemelte: reméli, hogy a fiatalokat a sikeres példák inspirálják, bátorítják és motiválják arra, hogy elinduljanak a tudósok nagy útján. A konferencia megnyitóján Botka László szegedi polgármester is mondott beszédet, hangsúlyozva, hogy városa a kezdetek óta támogatja a programot. A köszöntők után Nemzeti Tudósképző Akadémia működési modelljét és célját Hegyi Péter mutatta be a hallgatóságnak.
Érkeznek a Nobel-díjasok
A Nobel-díjas tudósok közül először Dan Shechtman izraeli kémikus tartotta meg előadását. A Technion (Izraeli Műszaki Egyetem) anyagtudományi professzora 2011-ben nyerte el a kémiai Nobel-díjat a kvázikristályok felfedezéséért, ami korszakalkotó eredmény volt. A kutató tulajdonképpen arra jött rá, hogy bizonyos anyagokban az atomok nem ismétlődő mintázatokba rendeződnek, amit korábban elképzelhetetlennek tartottak a tudósok. A Nobel díjas kutató előadása után átadták az NTA Kiváló Szent-Györgyi Diák 2025 elismerést, amit Káldy Fruzsina vehetett át. A szombathelyi ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium végzős diákja ezt követően maga is megtarthatta angol nyelvű prezentációját, amelyben a tortillasütést mutatta be, méghozzá tudományos alapokon, figyelembe véve annak egészségügyi hatásait. Fruzsina tavaly részt vett a Mexikóban tartott Nemzetközi Kémia Tornán is, ahol csapatával aranyérmes lett, és a legjobb opponensnek járó különdíjat is megkapta.
Az ebédszünet után ismét Nobel-díjas tudós kapta meg a mikrofont, hogy megtarthassa előadását. Joachim Frank német származású amerikai biokémikus 2017-ben megosztva vehette át a legrangosabb kémiai elismerést, amit azzal érdemelt ki, hogy képfeldolgozási eljárásokkal kapcsolatos munkája nélkülözhetetlen volt a krio-elektronmikroszkópia fejlődéséhez. A Columbia egyetem Nobel-díjas professzorát Dennis Lo hongkongi molekuláris biológus, a Hongkongi Kínai Egyetem rektorhelyettese és elnöke követte. Őt a világ – mivel kutatása a vérplazmából történő, sejtmentes magzati DNS kimutatására irányult – a nem invazív magzati szűrővizsgálatok atyjaként ismerte meg. Lo professzor után a Nobel-díjas Sir Richard Timothy Hunt tartotta meg előadását, aki Szegedet már korábbról ismerte: ott volt már a legelső konferencián, és azt követően eljött másik három alkalomra is. A brit biokémikus megosztva vehette át az orvosbiológia Nobel-díjat 2001-ben azért, mert munkássága jelentős mértékben hozzájárult a sejtosztódást szabályozó fehérjemolekulák szerepének megértéséhez. A neves tudósok sorát David Weinberg amerikai gasztroenterológus előadása zárta. A professzor a Fox Chase Rákközpont orvosi tanszékének vezetője, valamint a Temple University orvostudományi tanszékének orvosprofesszora, aki nemcsak rákos betegek gyógyításával foglalkozik, hanem az onkológiai szakirányban tevékenykedő klinikusok továbbképzését is segíti. Ahogyan a többi előadó, úgy Weinberg professzor sem csak tudományos témákról beszélt, hanem kitért magánéleti történetekre, prezentációja után pedig neki is feltehettek kérdéseket a jelenlévők. Ezt a Nobel-díjas találkozó plenáris ülése előtti, zárt körű találkozón az NTA egyetemi programjában résztvevő Szent-Györgyi hallgatók külön is megtehették a Pick Aréna konferenciatermében.
Gálaműsor és díjátadó
A kutatók előadása után gálaműsor zárta a konferencia hétfői napját, amit a Szegedi Nemzeti Színházban tartották, és aminek keretében átadták az NTA Talentum-díjait is. Ezt az elismerést a Nemzeti Tudósképző Akadémia szakmai vezetése és a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriuma ítéli oda azoknak a kutatóknak, akik az elmúlt egy-két évben olyan felfedezést tettek, amit nemzetközi szinten is jegyeztek. Helyes Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem professzora és Tékus Valéria, az egyetem tudományos munkatársa a specifikus neuroinflammatorikus útvonalak, mint potenciális gyógyszercélpontok azonosításáért megosztva kapta meg az elismerést, és mellettük még három kutató vehetett át Talentum-díjat. Balla József, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának professzora azért kapta meg az elismerést, mert feltárta a hidrogén-szulfid aortabillentyű-betegségben és a billentyűsejtek meszesedésének szabályozásában játszott szerepét. Díjazták Kelemen Lórándot, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársát is, aki olyan rugalmas mikrorobotokat fejlesztett ki, amelyek használhatóak optikai csapdázáshoz és 3D egysejtes kölcsönhatás-vizsgálatokhoz is. Győrffy Balázs, a Semmelweis Egyetem Bioinformatikai Tanszékének vezetője is átvehetett Talentum-díjat amiatt, mert olyan integrált transzkriptomikai adatbázis fejlesztett, ami segíti a prognosztikai biomarkerek és terápiás célpontok azonosítását rákos megbetegedéseknél.
Szeged után Budapest, Gyula és Nyíregyháza
A konferencia keddi napjának a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központja adott otthon, a Talentum-díjas kutatók már annak kongresszusi termében tartották meg előadásaikat, és ott zajlottak a kerekasztal-beszélgetések is. Az alagsori teremben két körben ülhetett le összesen háromszáz diák, hogy kilencfős csoportokban beszélgethessen a Nobel-díjas kutatókkal, Szent-Györgyi mentorokkal, oktatókkal, kutatókkal és klinikusokkal egy egész órán át.
Ugyan a konferencia kiemelt vendégei ezt követően elhagyták Szeged városát, feladatuk még bőven maradt. Aznap délután Budapesten vettek részt azon a nagyszabású eseményen, amit a Nemzeti Tudósképző Akadémia, az Academia Europaea Budapesti Tudásközpontja és a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központja szervezett, másnap pedig két megyeszékhelyre – Gyulára és Nyíregyházára – látogattak el két csoportra bontva. A gyulai Erkel Ferenc Gimnáziumot mások mellett Hegyi Péter kíséretében kereste fel Tim Hunt, David Weinberg és Dennis Lo, hogy megtekintse a diákok laborgyakorlatát – hasonlóan ahhoz, ahogyan a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban is tették ezt a konferencia nyitónapja előtt. A tudósok a diákokkal való találkozás után részt vettek a gyulai városházán tartott sajtótájékoztatón is, ahol Görgényi Ernő polgármester beszélt arról, hogy a város tavaly együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvánnyal, aminek részeként az önkormányzat évente 10 millió forinttal támogatja az NTA programját. Nyíregyházára Joachim Frank és Dan Shechtman látogatott el mások mellett Varró András kíséretében, a menetrend pedig hasonló volt: miután a tudósok megnézték a diákok laborgyakorlatát a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban, átmentek a városházára, ahol sajtótájékoztatón vettek részt. Az eseményen Jászai Menyhért alpolgármester jelentette be, hogy a város 10 millió forinttal támogatja az NTA programját, és azon keresztül a természettudományos érdeklődésű fiatalok képzését.
2025.04.23.
Vissza