Orvostudományi Nobel-díjat nyert a sejtek egyedi ioncsatornáinak működését illető felfedezéseiért és a folt- feszültségzár (patch clamp) méréstechnika kidolgozásáért. A díjat Erwin Neher német fiziológussal együtt vehette át 1991- ben.
Erwin Neher német biofizikus Bert Sakmann-nal együtt elnyerte az orvostudományi Nobel-díjat a sejtek ioncsatornáinak működését illető felfedezéseiért és a folt- feszültségzár (patch clamp) méréstechnika kidolgozásáért 1991-ben.
Aaron Ciechanover 2004-ben Dr. Avram Hershkóval és Dr. Irwin A. Rose-zal közösen kapta meg a kémiai Nobel-díjat, azon módszer jellemzéséért, amelyet a sejtek a fehérjék lebontására és újrahasznosítására használnak az ubikvitin segítségével.
Kurt Wüthrich svájci kémikus/biofizikus, kémiai Nobel- díjas, aki a biológiai makromolekulák tanulmányozására szolgáló nukleáris mágneses rezonancia (NMR) módszerek kifejlesztéséért kapott kémiai Nobel díjat 2002-ben.
1996-ban Rolf M. Zinkernagellel közösen orvostudományi Nobel-díjban részesült annak felfedezéséért, miképp ismerik fel az immunrendszer T-sejtjei a vírusokat és baktériumokat.
A 2021/22-es évben két különböző témában folytattam tudományos munkát. Egyrészt az International Chemistry Tournament (IChTo) nevű középiskolai kutatóverseny égisze alatt néhány jelentős veszélyt hordozó háztartási vegyszer hibabiztos rendszerének prototípusát dolgoztam ki. A téma és eredményeim jelentősége abban rejlik, hogy az említett vegyszerek, a sok esetben felelőtlen felhasználás indokolt feltételezése mellett is biztonságosan használhatóvá válnak.
Egyébiránt, a vizsgálatok során felvetődő problémák rendszerezésével lehetőség nyílik a vegyszerek több szempont mentén történő karakterizálására, így további fejlesztésekre is.
Másrészt a Szegedi Tudományegyetem Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének Bioszervetlen Kémiai Kutatócsoportjában Dr. Gajda Tamás vezetésével folytatok kutatásokat a koordinációs kémia témakörében. Fémtartalmú gyógyszereket már régóta alkalmaznak a klinikai gyakorlatban tumorterápiás céllal. Ezek közül kiemelt jelentőséggel bírnak a platinafém-komplexek, mint például a ródium-komplexek, melyek a ruténium tartalmú komplexek mellett ígéretesnek bizonyultak bizonyos karcinómákkal szemben. Kutatásaim során az egyik ilyen ígéretes ródium félszendvics-komplexszel foglalkoztam, hiszen potenciális antikarcinogén gyógyszerként történő alkalmazásához elengedhetetlen a fémion és a vérplazma anyagai közt létrejövő kölcsönhatások vizsgálata.
Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, TERMOSZ laboratórium
(Szeged, Tisza Lajos krt. 6-8.)
30 fő turnusonként
Orvosi Vegytani Intézet, Hallgatói Laborok
(Szeged, Korányi Fasor 9.)
15-18 fő turnusonként
SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola, SzeReTeD laboratórium
(Szeged, Szentháromság utca 2., főlépcsőház, III. emelet)
24-28 fő turnusonként
Németh László Gimnázium és Általános Iskola, Gyulai József Természettudományos Műhely
(Hódmezővásárhely, Németh László utca 16.)
20 fő turnusonként
A rövid városi barangolás során lehetőség lesz megtudni, hogy mi alakította ki a város mai képét és hogy miben hasonlít Szeged Párizsra. A Dóm téren „jó társaságba keveredhetnek” a diákok, a további séta során pedig megnézhetik, hogy hol tanácsolta el József Attilát az egyetemről az „egyetem fura ura”, és hogy milyen állatok „lakják” a várost.
Garantáljuk, hogy a városnézés végére mindenkinek kitűnő rálátása lesz majd Szegedre. (Hogy miért, az maradjon meglepetés!)
A találkozó díszvendége a Nemzeti Tudósképző Akadémia képzési főigazgatója, Dr. Bert Sakmann német fiziológus lesz, aki orvostudományi Nobel-díjat nyert a sejtek egyedi ioncsatornáinak működését illető felfedezéseiért és a folt-feszültségzár (patch clamp) méréstechnika kidolgozásáért. A díjat Erwin Neher német fiziológussal együtt vehette át 1991-ben.
Bert Sakmann 2015 óta kíséri folyamatosan figyelemmel az Akadémia szakmai munkáját. Az elmúlt években számos konferencián vett részt személyesen, vagy (a világjárvány kezdete óta) online, amikor nemcsak a rendezvényre érkező középiskolás diákok számára volt elérhető mind szakmai, mind személyes kérdésekben, de kiemelt hangsúlyt fektetett a programban részt vevő egyetemista Szent-Györgyi Hallgatókkal való kapcsolattartásra, kötetlen beszélgetésre is.
Ez vezetett oda, hogy az Akadémia vezetősége úgy döntött, hogy a Nemzeti Tudósképző Akadémia szegeden kialakításra kerülő kollégiumát Bert Sakmannról nevezi el.
A kollégiumot 2021. októberében vásárolta meg az alapítvány és kisebb átalakításokat követően előreláthatólag 2022/23-as tanév kezdetekor kerül átadásra a hallgatók részére. Ezért a tavaszi konferencia legfőbb programeleme a kollégium átadása és névadó ünnepsége lesz, melyen természetesen részt vesz Bert Sakmann.