„Gimnáziumunk biológia-kémia fakultációra járó tanulói többségükben orvosként képzelik a jövőjüket”
Sok tanulójuk érdeklődik a természettudományos tárgyak iránt, elhivatott tanáraik és tágas, kiválóan felszerelt laborjuk pedig azt is lehetővé teszi, hogy a náluk zajló NTA-s képzésre más középiskolákból is érkezhessenek diákok. Novemberben a fővárosi ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium lett a Nemzeti Tudósképző Akadémia legjobb képzési központja.
A Trefort Gimnázium volt Európa első olyan középiskolája, amit azzal a céllal alapítottak, hogy falai között tanárjelöltek szerezhessenek pedagógiai és módszertani gyakorlatot vezetőtanárok felügyelete és irányítása mellett. A gimnázium 1872-ben nyitotta meg kapuit, a tanárképzésben pedig azóta is fontos szerepet játszik. Másfél évszázad alatt sok olyan pedagógiai és módszertani újítás született meg az intézményben, amelyekből később országos gyakorlat lett. Az iskola az elsők között csatlakozott a Tudósképző Akadémia programjához is, ami máig sok diákjuk természettudományos képzését segíti. „Gimnáziumunkat 10 éve hívták meg az NTA programjába, azóta működünk partneriskolaként. A lehetőségnek nagyon örültünk, ma is büszke vagyok a kollégákra, akik részt vesznek a képzésben. Rajtunk keresztül nemcsak a saját diákjaink kapcsolódhatnak be a programba, hanem más gimnáziumok tanulói is. Jelenleg csaknem húsz fővárosi középiskolából érkeznek hozzánk diákok. A természettudományos oktatást segíti, hogy az Öveges-pályázatnak köszönhetően nagyon jó labort sikerült felépítenünk, és az NTA-s képzés kapcsán is kapunk új eszközöket” – mondja Csapodi Zoltán, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium igazgatója.
A Trefortnak évfolyamonként három párhuzamos osztálya van, a diákjai közül pedig sokan – évente legalább harmincan – jelentkeznek biológia-kémia fakultációra. Az iskola jelenlegi tanulói közül nagyjából százan kapcsolódtak be az NTA programjába, a többségük tizedikes-tizenkettedikes. „Területi központként igyekszünk minél több külsős kollégával is felvenni a kapcsolatot, aminek eredményeként nagyságrendileg kétszáz NTA-s diákunk van a sajátjainkkal együtt. Laborunkban tartunk szövettani gyakorlatokat, illetve olyan boncolási gyakorlatokat is, amelyek a szív- és keringési rendszerrel, valamint a vesével foglalkoznak. Bevett gyakorlat nálunk a művi vizelet vizsgálata is” – mondja Kutrovácz László, a gimnázium kémia és biológia szakos tanára.
Ha van hozzá megfelelő izoláló készlet, akkor minden évben végeznek a Trefortban DNS-nyomozást, és sikerrel fut a baktériumtranszformáció és az Elisa-teszt is. Az idei tanévre az iskola betervezte a spektrofotométeres vizsgálatot is. „Az évi nyolc laborgyakorlat mellett szoktunk hívni előadókat is, jellemzően a Semmelweis Egyetemről, de időnként máshonnan is. Járt például nálunk dr. Csapody Marcell, aki a bangladesi sziámi ikrek szétválasztó műtétjéről – ő aneszteziológusként vett részt az operációban – tartott előadást a diákjainknak” – mondja Kutrovácz László. A Trefort NTA-s diákjai az idei évben járhattak skill laborban is, amit szintén élveztek. A Semmelweis Egyetem ezen egységébe tíz tanuló látogathatott el, a többiek pedig várják a folytatást.
Az iskola legjobb NTA-s diákjai évente kétszer a szegedi Nobel-díjas találkozóra is elmehetnek, hogy ott világhírű tudósokkal ismerkedhessenek meg, testközelből láthassák a kutatói életpályát. „A konferenciákra területi központként hat diákot tudunk vinni. A program nagyon motiváló, és segíti azt is, hogy a különböző iskolákból érkező, de később hasonló irányban továbbtanuló gyerekek egymással is jó kapcsolatot építsenek ki. Így később már ismerősként üdvözölhetik egymást az egyetemeken. A régi diákjaink közül sokan bekapcsolódtak az NTA egyetemi képzésébe is, őket igyekszünk visszahívni a középiskolai programba segítőként” – mondja Faragó Norbert, a gimnázium biológia és kémia szakos tanára. Azok a tizenkettedikes diákok, akik már tizedikes korukban részt vettek a képzésben, már nagyobb számban is segítik a tizedikeseknek, tizenegyedikeseknek szóló foglalkozások lebonyolítását. Ezt a gyerekek hasznosnak tartják, mert így nemcsak a saját szemszögükből láthatnak bele a gyakorlatokba, hanem a tanárokéból is.
A Trefort diákjai idén novemberben a Science Expóra is ellátogathattak tanáraikkal. „Standunk ugyan nem volt, de 25 gyereket elvihettünk a rendezvényre. Az esemény nagyon tetszett nekik, a kutatóknak és az orvosoknak kérdéseket is feltettek. Részt vettek gyakorlaton is, és figyelemmel kísérték a Semmelweis Egyetem robotsebészetről szóló bemutatóját, illetve Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus előadását is” – mondja Faragó Norbert. A tudós az elektronok atomon belüli mozgását feltáró attoszekundumos fényimpulzusokról szóló kutatásáról beszélt, majd bemutatta, hogy az a jövőben hogyan lehet alkalmazható a rákbetegségek akár extrém korai kiszűrésében, diagnózisában is. Az ilyen témák iránti fokozott érdeklődés nem véletlen, hiszen a gimnázium biológia-kémia fakultációra járó tanulói többségükben orvosként képzelik a jövőjüket. Kisebb számban, de mennek a Trefortból diákok állatorvosi, biológusi, gyógyszerészeti, gyógytornász és táplálkozástudományi irányokba is. A tanulók természettudományos érdeklődését az is tükrözi, hogy szívesen indulnak tanulmányi versenyeken. A biológia és kémia OKTV-n régóta van minden évben döntősük, és ott vannak az iskola diákjai a Dr. Árokszállásy Zoltán Biológia Verseny döntőjében is minden évben. A Semmelweis Egészségversenyen egymás után kétszer is második helyen végzett a Trefort csapata, ami szintén nagy siker.
2024.12.18.