„Jó érzés együtt látni ennyi tehetséges, csillogó szemű diákot”
Nagy múltú gimnáziumként oktatóik mindig is segítették a fiatalok tehetséggondozását, különös tekintettel a reál és természettudományos területekre. A Nemzeti Tudósképző Akadémia programjához való csatlakozás mindezt csak tovább erősítette, azóta a régió középiskoláiból is sereglenek ide a tehetséges diákok. Októberben a veszprémi Lovassy László Gimnázium lett az NTA legjobb képzési központja.
A Lovassy László Gimnázium története az 1700-as évek elején indult, akkor alapította Volkra Ottó János veszprémi püspök. Az egyházi vezető azokat a piarista atyákat hívta meg Veszprémbe, akik a Felvidéken már bekapcsolódtak az oktatásba, és rájuk bízta az ifjúság nevelését. A középiskola az első évtizedekben úgynevezett kisgimnáziumként működött, 1753-ban vált hatosztályossá. A későbbi történelmi események az intézmény életébe is beleszóltak, de az oktatás nem vesztett színvonalából, az iskola a régió kiemelkedő intézménye maradt. A gimnázium 1950 óta viseli Lovassy László nevét, a jelenlegi formájában pedig 2004 óta működik 1+4 évfolyamos gimnáziumként.
„Iskolánkban mindig is erős volt a reál és természettudományos képzés, és ez így van ma is. Remekül mutatja ezt, hogy tanulóink közel 70 százaléka műszaki vagy természettudományos irányba megy tovább, és azon belül 15-20 százalékuk orvosi vagy ahhoz kötődő képzést választ. Úgy gondolom, ez kiváló arány. Nagyon örültünk annak, hogy a Nemzeti Tudósképző Akadémia programjához az elsők közt csatlakozhattunk, mert így a biológia iránt érdeklődő diákjaink plusz tudást is szerezhetnek. Megismerkedhetnek például a legújabb mérési módszerekkel, és részt vehetnek szakmai előadásokon és egyéb programokon is. Mivel az NTA területi bázisiskolájaként működünk, a kapunk nyitva áll a környékbeli gimnáziumok diákjai előtt is, befogadunk bárkit, aki érdeklődik a természettudományok iránt. Nem szeretnénk, hogy elszigetelt tehetséggondozó központ legyünk, ezért időről időre tartunk továbbképzéseket a környékbeli tanároknak is az NTA program keretében” – mondja Pálffy Zoltán, a Lovassy László Gimnázium igazgatóhelyettese.
A Lovassyból jelenleg 20-25 diák vesz részt a Tudósképző Akadémia programjában, a régióból pedig nagyjából 130 diák érkezik a képzésekre. „A programjaink változatosak, végeztünk már gélelektroforézist, PCR- és ELISA-tesztet, kipróbálhatták a diákok a kromatográfiát is. Volt már nálunk lambda fág hasítás, és végeztük sertésszív- és marhaszemboncolást is. A kilencedikes diákjainknak külön foglalkozást is tartunk A biológus paprikás krumplija címmel. Ezen a mikroszkopizálás és a biokémiai vizsgálatok alapjait tanítjuk meg nekik. A gyerekeknek egy interaktív foglalkozás keretében bemutattuk a tudományos esszéírás alapjait is, aminek része volt nemcsak a publikációk megírása, hanem a szabályos hivatkozás mikéntje is. Számos érdekes előadáson is részt vehetnek a Szent-Györgyi diákok, a legutóbb például a sejtkultúrás kísérletekről tartott nálunk előadást a Semmelweis Egyetem egyik NTA-mentora. A programokba igyekszünk bevonni azokat az egykori diákjainkat is, akik egészségügyi vagy tudományos területen dolgoznak, a tanulóinknak időnként ők is tartanak előadásokat. A munkánkat segíti a Pannon Egyetem is, náluk tarthatunk egyes laborgyakorlatokat” – mondja dr. Szalainé Tóth Tünde, a Lovassy László Gimnázium biológia-kémia szakos tanára, aki nyolc éve kapcsolódott be a programba Szent-Györgyi vezetőtanárként. Idén szeptembertől egy másik kolléga, dr. Ertli Tímea is részt vesz a Lovassyban zajló NTA-s képzésében.
„A programot mindketten szeretjük, jó érzés együtt látni ennyi tehetséges, csillogó szemű diákot. A képzés a mi szakmai megújulásunkat is segíti, az annak során megszerzett tudást pedig nemcsak az NTA-s programokban, hanem a mindennapi munkánkban is használni tudjuk. Javunkra válik az akkor is, amikor a diákokat az érettségire vagy versenyekre készítjük fel. Tanulóink rendszeresen indulnak például az OKTV-n, és ott nagyon szép eredményeket érnek el” – mondja Szalainé Tóth Tünde. A természettudományos tárgyak iránt érdeklődő diákokat tavaly decemberben az is motiválta, hogy az iskola laborját a Tudósképző Akadémia szervezésében Nobel-díjas tudós is felkereste. A gimnáziumba Randy Schekman látogatott el feleségével, aki szintén kutató, a találkozás pedig hatalmas élményt jelentett a gyerekeknek. Ezen a programon az NTA-s diákok mellett részt vehettek az iskola végzős biológia fakultációsai is. A tudósképzős diákok nemcsak ezen alkalommal találkozhattak Nobel-díjas kutatóval, hanem évről évre megtehetik ezt a szegedi konferenciákon is.
2024.11.20.