2025. március hónap legjobb képzési központja: Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola

„A gyerekek mindig aktívak, elvégzik az összes laborgyakorlatot, amit csak lehet”

Területi központként három éve működnek, de a diákjaik már akkor is szép számban jártak NTA-s képzésekre, amikor ahhoz Veszprémig kellett utazniuk. A csatlakozás után nemcsak a saját tanulók kezdtek el még jobban érdeklődni a helyben elérhető, jól megszervezett laborgyakorlatok iránt, hanem a környékbeli iskolák diákjai is. Márciusban a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola lett a Nemzeti Tudósképző Akadémia legjobb képzési központja.

A Teleki évtizedek óta Székesfehérvár egyik legmagasabb presztízsű gimnáziuma, ahol komoly hangsúlyt fektetnek a természettudományok oktatására. Maga az iskola alapvetően reál irányultságú, négy- és hat évfolyamos rendszerben emelt szintű matematika és emelt szintű nyelvi osztályai is indulnak. „Azt látjuk, hogy a reál beállítottságú gyerekeket vonzzák a természettudományok, és a biológia-kémia munkaközösségünk tanárainak lelkiismeretes, módszertanilag sokszínű munkájának köszönhetően a nyelvi osztályok diákjai is érdeklődnek ezen tárgyak iránt. Tanulóink sok versenyen indulnak, és azokon remek eredményeket érnek el. A gyerekek a természettudományos tárgyak emelt szintű érettségijére is nagy számban, tudatosan készülnek és tesznek vizsgát, kiváló eredménnyel. Végzőseink többsége műszaki és gazdasági irányban tanul tovább, de a harmadik helyen ott vannak az orvostudományi vagy gyógyszerésztudományi karok is, amelyekre a tanulóink 10-15 százaléka megy” – mondja Siposné Tóth Krisztina, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola főigazgatója.

A székesfehérvári középiskola 2022 szeptembere óta működik az NTA területi központjaként, de a diákok körében az NTA programja már azt megelőzően is népszerű volt. „A csatlakozásunk előtt a tanulóink a veszprémi Lovassy László Gimnáziumban érhették el a képzést, ahol dr. Szalainé Tóth Tünde vezette a laborgyakorlatokat. Hozzá nagyjából tíz diákunk járt rendszeresen. Nálunk azt követően indult meg a képzés, hogy engem is felkértek Szent-Györgyi vezetőtanárnak. Ezt örömmel vállaltam, mert a programban magam is nagy lelkesedéssel veszek részt. Feltölt, amikor látom, hogy a laborban 25-30 diák végzi csillogó szemmel a gyakorlatokat, élvezi a kísérleteket és az előadásokat. Maguk a képzések mindig mozgalmasak, a gyerekek soha nem ülnek passzívan, nagyon aktívak, elvégezik az összes laborgyakorlatot, amit csak lehet. A programnak köszönhetően az iskolák tanárai között is erősödik a szakmai kapcsolat, ami szintén előny” – mondja Kiss Ildikó, a Teleki Blanka Gimnázium biológia-kémia szakos tanára. Iskolájának jelenleg 140 regisztrált NTA-s diákja van, akik közül 68 a saját. A többiek tizenkét környékbeli középiskolából – amelyeknek többsége székesfehérvári, de vannak dunaújvárosiak is – érkeznek a képzésekre.

Változatos gyakorlatok

„Rendszeresen hatvan-hetven tanuló jár a programokra – egyszerre általában huszonöt- harminc –, a többiek inkább csak egy-egy gyakorlaton, illetve előadáson vesznek részt. A képzéseken a lelkes munka mellett azt látjuk, hogy a más iskolákba járó, de természettudományos érdeklődésű gyerekek között barátságok szövődnek, és amiben csak tudják, segítik egymást. A gyakorlatainkon vannak egyszerűbb élettani feladatok is, mint például a hallás vagy egyéb érzékszervi vizsgálat, és vannak könnyebb-nehezebb biokémia vizsgálatok is. Utóbbiak közé tartozott, amikor különböző élelmiszerekben mutathattunk ki szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat. Foglalkoztunk a gyakorlatokon növényi színanyagokkal is, és készítettünk metszetet növényi szervekből, amelyeket a gyerekek mikroszkóp alatt tanulmányoztak. A növények mellett az emberi szövetek jellegzetességeit bemutató gyakorlatunk is volt. Emellett volt már lehetőség vércsoport-meghatározásra, vérkenet-, véralvadás- és vércukorszint-vizsgálatra is. Vannak molekuláris biológiai gyakorlataink is, azok szintén népszerűek. Ilyen volt az Elisa-teszt lényegét bemutató gyakorlat, ami nagyon tetszett a gyerekeknek. Májustól a diákjaink már végezhetnek PCR-és gélelektroforézissel kapcsolatos vizsgálatot is – mondja a vezetőtanár.

Irány a skill labor

Az iskolának kiváló együttműködése van a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházzal, amelynek skill laborját rendszeresen felkereshetik a diákok. Tavaly összesen négy alkalommal tehették ezt meg. „A gyerekek az ambu babákon újraélesztést és endoszkópos vizsgálatokat végezhettek, kamerás készülékkel megvizsgálhatták a légutakat, kipróbálhatták rajtuk a vérvételt. A műtőt modellező helyiségben gyakorolhatták a laparoszkópiát, a sebvarrást és az intubálást is. Amikor a kórház nyílt napot tartott, akkor az NTA-s diákjaink az osztályokra is bemehettek, és ott hasznos információkra tehettek szert. Voltak például a gyerekosztályon, és megismerkedhettek a koraszülött-ellátással. Jártak a patológián is, ahol egyebek mellett megtudhatták, hogyan készülnek a szövettani metszetek. Bemehettek a radiológiára is, ami szintén érdekes volt” – mondja Kiss Ildikó.

Az iskola egyik tanulója tavaly az NTA szegedi táborába is eljutott, hogy ott tapasztalatokat, új ismereteket szerezzen. Ezt követően élményeit kiselőadásban elmesélte a diáktársaknak is. Visszajárnak a gimnáziumba korábbi tanulók is, hogy vagy a pályaorientációs napon, vagy a tudósképzős programokon tartsanak előadásokat. „Nagy örömünkre szolgál, hogy az iskolánkba NTA-s mentorokat is meghívhatunk, akik jellemzően a saját kutatási területükről beszélnek. Nemrég például Acsádi László professzor úr járt nálunk. A szegedi Nobel-díjas találkozókon való részvételt is fantasztikus lehetőségnek tartjuk, a tanulók mindig élvezik az ottani előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket. Inspirálóan hat rájuk, hogy nemzetközileg elismert tudósokkal találkozhatnak, kérdéseket tehetnek fel nekik. A gyerekek Szent-Györgyi hallgatókkal is beszélgethetnek a konferenciákon, így első kézből hallhatnak információkat az egyetemi életről, illetve arról, hogy a hallgatók milyen kutatásokban vehetnek részt. Már iskolánknak is van olyan volt diákja, aki a Szegedi Tudományegyetemen bekapcsolódott az NTA felsőoktatási programjába. Bíró Gergő Zalán most negyedéves az orvostudományi karon, nagyon büszkék vagyunk rá.”

2025.04.28.