2025. március hónap legjobb diákja: Rádai Jakab Zsombor

„Az NTA-s képzést zseniálisnak tartom, szinte teljesen a megszállottja lettem”

Gyerekkora óta rajong a természettudományokért, és amint arra lehetősége nyílt, belépett az NTA programjába is. Az Ifjú kutatók nyári táborának egyik legaktívabb résztvevője volt, ottani élményei után pedig egyből elkezdte keresni az országos képzési központokban nyíló lehetőségeket is. Márciusban Rádai Jakab Zsombor, a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium végzős tanulója lett a Nemzeti Tudósképző Akadémia legjobb diákja.

Rádai Jakab Zsombor idén érettségizik a gyulai Erkel Ferenc Gimnáziumban, a Tudósképző Akadémia programjába pedig tavaly nyáron kapcsolódott be, egyből azután, hogy az iskolájában elérhető vált. „A képzést zseniálisnak tartom, szinte teljesen a megszállottja lettem. A csatlakozást követően elmentem a Fiatal kutatók szegedi nyári táborába is, ami meghatározó élmény volt számomra. Nagyjából húszan vettünk rajta részt, kétfős csoportokra bontva. Mi az egyetem Anatómiai, Szövet-és Fejlődéstani Intézetében lehettünk jelen, ahol prof. dr. Nógrádi Antal személyében kiváló mentort kaptunk. A professzor neuroregenerációs laboratóriumában dolgozhattunk, a kutatócsoport tagjaként. Munkánk során egy mRNS-terápiát ismerhettünk meg, és azzal kapcsolatban rengeteg dolgot kipróbálhattunk. Végezhettünk például kriosztátos, azaz fagyasztva metszést, illetve patkányon perfúziót. Nagyon aktív és produktív hét volt ez, rengeteget tanultunk. A tábor végén prezentációt kellett tartanunk, ami nagyon sikeres volt, rengeteg kérdést kaptunk utána a többiektől. A tábor csapata remekül összekovácsolódott, azóta is összejárunk, találkozgatunk.”

Zsombor a tábor után megnézte azt is, hogy az NTA országos képzési központjaiban milyen programok érhetőek el, és igyekezett minél többre jelentkezni. Járt például a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium hisztológiai képzésén. A középiskolát a tavaszi Nobel-díjas konferencián is felkereshette, és ott végezhetett gélelektroforézist és DNS-hasítást. „Élveztem a konferencia előadásait is, nagyon megtisztelő volt, hogy meghallgathattuk azokat. Elképesztő, hogy az eseményen a legnagyobb tudósokkal találkozhatunk. Előzetesen elolvastam az életrajzaikat és néztem róluk videókat is, de még így is rengeteg új dolgot tudtam meg tőlük. Tetszett például, amikor Dan Shechtman Nobel-díjas kutató az előadásában elmesélte, hogy óvodásoknak hozott létre természettudományos programot. Jó érzés volt az is, hogy a konferencián olyan emberek vettek körül, akiket ugyanazok a dolgok érdekelték, mint engem, és a prezentációkat velük együtt követhettem.” Zsombor a tavaszi konferencia kerekasztal-beszélgetésén prof. dr. Helyes Zsuzsanna asztalánál ült, akit így közvetlenül is kérdezhetett, és miután az asztalukhoz telepedett Dan Shechtman, őt is faggathatta személyesen.

Rendhagyó laborlátogatás

A konferencia után a neves díszvendégek Nyíregyházára és Gyulára is ellátogattak, így Zsombor saját iskolájában is találkozhatott velük. „Hozzánk a Nobel-díjas Tim Hunt mellett Dennis Lo és David Weinberg látogatott el, fantasztikus volt őket fogadni. Feljöttek a laborunkba, ahol a gyakorlatunk volt, és Tim Hunt pont az én asztalomhoz lépett oda. Épp egy vérkenetet néztem, és amikor belepillantott a mikroszkópomba, tréfásan megjegyezte: a vizsgált kenet nem lehet vérkenet, mert nincs benne fehérvérsejt. Erre én kerestem egy fehérvérsejtet, és megmutattam neki. Vicces volt a helyzet, korábban el sem tudtam képzelni, hogy valaha ilyen történik velem. A többiek szövettani metszeteket néztek, volt például, aki egy fogból készültet. Meglepődtünk, amikor Tim Hunt elmondta, hogy ő fogmetszetet még nem is látott. A Nobel-díjas tudós mesélt nekünk személyes dolgokat is, például az ingéről, ami színes és vidám volt. Elmondta, hogy a lakóhelye környékén van egy ingbolt, ahol vásárolni szokott, és van onnan egy egész gyűjteménye. Elárulta azt is, hogy a kedvenc ingén polipok vannak. A kutatóknak sok kérdést tettünk fel, nagyon motiváltak voltunk. Megkérdeztük tőlük azt is, hogy ha választhatnának maguknak egy szupererőt, akkor az mi lenne. Egybehangzóan mondták, hogy a türelem nagyon jó szuperképesség lenne. Azért fontos tulajdonság ez, mert a kutatómunka sokszor bizonytalan, és nem lehet előre tudni, hogy ha elindulnak egy úton, akkor oda lukadnak-e ki, ahová szeretnének.”

Zsombort a kutatások csak az elmúlt közel egy évben kezdték el komolyabban érdekelni, korábban csak abban volt biztos, hogy orvos szeretne lenni. „A természettudományok kiskorom óta vonzottak, volt olyan időszak is, amikor pókokat gyűjtöttem. Közel állt hozzám az egészségügy is, talán azért, mert édesapám ápoló. Máig emlékszem, hogy a továbbképzésein együtt tanultunk latinul, amit nagyon élveztem. Az orvosi területek közül több is érdekel, de még egyik felé sem köteleződtem el. Azt gondolom, hogy a megfelelő irányt majd a gyakorlatok idején fogom kiválasztani. Egyelőre csak azt tudom, hogy tanulmányaimat a Szegedi Tudományegyetem Orvostudományi Karán szeretném folytatni, és szeretnék belépni az NTA egyetemi programjába is.” Zsombor a természettudományok mellett elkötelezett a zene iránt, műveli annak több ágát is. Gyerekkora óta tanul magánének szakon, tizenegy évig néptáncolt, egy ideig pedig citerázott is. Most az éneklés mellett szívesen zongorázik autodidakta módon. Számára ez jelenti a kikapcsolódást. Fontosnak tartja a közösségi életet és a közösségépítést is, amit mutat, hogy iskolájában diákigazgatóként vállalt feladatokat. Idén segíti a Gyula városa által szervezett Erkel Diák Ünnepek lebonyolítását is, azt is nagyon élvezi.

2025.04.23.