2025. március hónap legjobb hallgatója: Bíró Tímea Ingrid

„A gyógyításhoz nemcsak orvosként járulhatunk hozzá, hanem más szakterület képviselőjeként is”

Szakmai elkötelezettsége, áldozatvállalása és tudatos fellépése példaértékű, kutatómunkájával pedig segítheti az emlődaganatok és a hasnyálmirigy-tumorok jobb megértését, kezelését is. Márciusban Bíró Tímea Ingrid, a Debreceni Egyetem harmadéves biomérnök-hallgatója lett a Nemzeti Tudósképző Akadémia legjobb hallgatója.

A mikrobiom kérdésköre napjainkban fontos kutatási terület, egyre több betegségnél próbálják feltérképezni, hogy jellege milyen hatással lehet egyes problémák jelentkezésére, kezelhetőségére. Ezt teszi Bíró Tímea is, aki prof. dr. Bay Péter mentorálása mellett kutat a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetében. „Én a középiskolát Erdélyben, Nagyváradon végeztem el, az NTA programjáról pedig csak azt követően értesültem, hogy Debrecenben megkezdtem a biomérnöki képzést. Ezzel nagyjából egy időben hallgattam meg a leendő mentorom mikrobiomról szóló előadását, ami felkeltette az érdeklődésemet. Emailben fel is vettem vele a kapcsolatot, és elmehettem a laborjába. Az NTA-programjába ezt kövezően léptem be. Bay professzor mellett van junior mentorom is, dr. Mikó Edit, a kutatásaimat az első perctől kezdve mellettük folytathatom. Nekik már régóta a mikrobiom a fő kutatási területük, hosszú ideje vizsgálják annak hatásait különböző daganatokra. Nem alapkutatásokkal foglalkoznak, hanem főleg a daganatos sejtmodelleket vizsgálnak.”

A mikrobiom témája azért érdekes, mert annak baktériumai olyan metabolitokat termelnek, amelyek a vérkeringésen keresztül képesek eljutni a szervezet minden területére, és így hathatnak bármilyen szervre, szervrendszerre. „A csatlakozásomkor a junior mentorom csapata pont a hasnyálmirigyrákkal foglalkozott, munkájukba pedig egyből bekapcsolódhattam. A labortechnikákhoz akkor még nem értettem, de a kutatók minden mozzanatot megtanítottak nekem, kezdve azzal, hogy miként kell fogni a pipettát. Ennek köszönhetően gyorsan tudtam fejlődni, és ma már viszonylag komplex molekuláris biológiai eljárásokat is el tudok végezni. Örülök, hogy a laborban biomérnökként is megállhattam a helyemet, és a csapat tárt karokkal fogadott. Ezt a középiskolásoknak is mindig hangsúlyozom, mert mutatja, hogy a gyógyításhoz nemcsak orvosként járulhatunk hozzá, hanem más szakterület képviselőjeként is.”

Nincsenek akadályok

Tímea a laborban való jelenlétet a kezdetek óta össze tudja egyeztetni a biomérnöki képzéssel, óráinak tömbösítésével már elsőévesként is sok időt tölthetett a kutatócsoporttal. Munkájával hozzájárulhatott a csatlakozásakor már készülőben lévő publikáció megjelenéséhez is. „Örülök annak, hogy részt vehetettem a laborunk nagyobb áttöréseiben is, és a hasnyálmirigyrákos projekt befejezését követően – aminek eredménye egy Q1 besorolású közlemény lett – a csapattal vihettem tovább a kutatás emlődaganatos szálát, amiből szintén született már egy Q1-es publikáció. Mindkét közleményben társzerző lehettem.” A csapat a kutatások során azt nézte, hogy a bakteriális metabolitok milyen hatást fejtenek ki kemoterápiás szerekkel együtt adagolva. Lehet ugyanis, hogy képesek növelni az ilyen terápiák hatékonyságát.

„Az eddigi eredményeik pozitívak, ami azt jelzi, hogy a jövőben akár fejleszteni is lehet az ilyenkor alkalmazott gyógyszerkészítményeket. Persze ez még messze van, de remek érzés látni, hogy a munkánk jó irányba halad. A kutatást a biomérnöki képzésem után is folytatni szeretni. Az a tervem, hogy a hároméves alapképzés után elkezdem a mesterképzést, elsősorban gyógyszer-biotechnológusi irányban. Egyetemi kutatóként is el tudnám a képzelni a jövőmet, és dolgoznék gyógyszercégeknél is kutatási-fejlesztési területen. A rákterápiák nagyon érdekelnek, mert az ilyen betegségek globális szinten is komoly problémát jelentenek, de nyitott vagyok egyéb kórképek, például nőgyógyászati betegségek irányába is.”

2025.04.24.