2024. szeptember hónap legjobb mentora: Deli Mária

„A gimnazisták kíváncsisága és lelkesedése, dolgokra való rácsodálkozása végtelenül inspiráló”

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadójaként kapcsolódott be az NTA programjába, már a kezdetek kezdetén. A gimnáziumokkal való együttműködést már azt megelőzően fontosnak tartotta, és szívügye volt az egyetemi hallgatók kutatásokba való mihamarabbi bevonása is. 2024 szeptemberében Deli Mária kutatóprofesszor, az SZBK Biofizikai Intézetének igazgatója lett a Nemzeti Tudósképző Akadémia legjobb mentora.

Prof. Deli Mária a Szegedi Biológiai Kutatóközpont csoportvezetőjeként egyből az induláskor bekapcsolódott a Nemzeti Tudósképző Akadémia programjába. A tudomány világába már számtalan középiskolás diákot és egyetemi hallgatót bevezetett, olyan mentoráltja is van, aki Szent-Györgyi-hallgatókét idén májusban PhD fokozatát is megszerezte. „Összességében 2013 óta vagyok mentor, a helyzetem pedig egy picit különleges. Az utóbbi években – amióta a program országos lett – a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban futó NTA-s képzésnek a felelőse is lettem, így nemcsak a saját hallgatóimat mentorálom, hanem az SZBK összes tudósképzős hallgatóját is. Ha van bármilyen problémájuk, egyből hozzám fordulnak, én pedig igyekszem segíteni őket. Fantasztikus szakmai munkát végez a junior mentorom, dr. Gróf Ilona is, aki főleg a laborban van a diákok és hallgatók mellett. Egyedülállónak tartom, hogy a programba gimnáziumi tanulók, egyetemi és PhD-hallhatók egyaránt bekapcsolódhatnak.”

A professzor kutatócsoportjával a szervezet gátrendszereit – amelyek védenek a károsító tényezőktől, ugyanakkor a gyógyszerek bejutását is nehezítik – tanulmányozza. A vér-agy gát, az orrnyálkahártya, a szaruhártya, a légző- és a bélhám tenyészetes modelljein azt vizsgálják, hogy miképp lehet fokozni a gyógyszerbejuttatást. Ezekbe a kutatásokba kapcsolódott be nemrég végzett PhD-hallgatója, Porkoláb Gergő is. A fiatal biológus még egyetemi évei elején töltötte nyári gyakorlatát Deli Mária laborjában, utána pedig ott is maradt, ott végezte TDK munkáját. A Nemzeti Tudósképző Akadémiai programjába 2016-ban, elsőéves hallgatóként lépett be mentorai javaslatára. Társszerzős cikket már 2018-ban publikált, 2020-ban pedig már elsőszerzős cikke is volt. Gergő a PhD munkájából származó tanulmányt – ami a vér-agy gát modellekhez kapcsolódott – idén májusban elsőszerzős cikként közölte a rangos PNAS folyóiratban, mentora utolsószerzőségével. A nyári időszakban az Egyesült Államokban is részt vett a New London-i Barriers of the CNS Gordon konferencia két egymást követő eseményén, ahol poszter mutatott be. Gergőt a 2026-ban megszervezendő Gordon Research Seminar társ-főszervezőjének választották.

Nemzetközi vizeken

Porkoláb Gergő fiatal kutatóként most Írországban van – a dublini Trinity College-ban, prof. Matthew Campbell nemzetközi NTA-mentor laboratóriumában – egy elnyert Marie Curie COFUND ösztöndíjjal, de nemrég ottani mentorával visszatért Szegedre, hogy részt vegyen a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban megrendezett nemzetközi szakmai kongresszuson. A Signal Transduction at the Blood-Brain Barriers konferenciát Deli Mária szervezte kollégáival – 2003 és 2013 után immáron harmadszor – azon 120 kutató vett részt több mint 15 országból. „A nemzetközi kapcsolatok nagyon fontosak, mert azokból mindenki csak profitál. A szakmai kapcsolat Gergővel nem szakadt meg, vannak olyan tudományos témák és közlemények is, amelyeken együtt dolgozunk a mostani laborjával. Ő mentoráltból mára kolléga lett. Megvan benne az a belülről jövő lelkesedés és kíváncsiság, ami a kutatáshoz elengedhetetlen, és nagyon jók a képességei is. Minden adott ahhoz, hogy sikeres karriert fusson be a tudományos világban.”

A szegedi konferencián – a professzor többi hallgatójával együtt – részt vett Lemaitre Lucien is, aki orvostanhallgatóként lépett be az NTA programjába. „Lucien a megismerkedésünkkor a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium végzős diákja volt, és már azon a nyáron – még az egyetem előtt – a csoportunkba került és velünk kezdett el dolgozni. A mostani konferencián már posztert is bemutatott, és azzal díjat nyert – büszkék vagyunk rá. Fantasztikus, hogy van egy harmadéves egyetemi hallgató, aki élete első nemzetközi konferenciáján elhoz egy poszterdíjat. Ez hatalmas lendületet ad a további munkájához. Az ilyen eseményeken való részvétel azért is fontos, mert így a hallhatók megkapják egy nemzetközi konferencia élményét, megértik azt is, hogy az NTA-s beszámolóikat miért angolul kell megírniuk és bemutatniuk. Másrészt a rendezvényen angolul beszélgetnek a külföldi résztvevőkkel. Ezt jó látni egy mentornak, serkentő élmény, hogy egy méterrel a föld fölött járnak, és a konferencia minden pillanatát élvezik. Lucien nemcsak a konferencián szerepelt kiválóan, hanem az Országos Tudományos Diákköri Konferencián is, ahol első helyezett lett. Lucien egy D1-es folyóiratban megjelent közleményünknek is társszerzője.”

Figyelni mindenkire

Lucien mellett Deli professzornak jelenleg két olyan mentoráltja van – Gergely Tímea és Pusztai Péter – akik Szent-Györgyi-diákként vettek részt az NTA egyhetes, nyári mentorprogramján, és annak keretében jutottak el a laborjába „Ez azért különleges, mert egy szegedi diák, ha akar, be tud kapcsolódni egy szegedi labor munkájába, de ők az ország más területeiről érkeztek hozzánk. Nekik ez a program tette lehetővé, hogy egy héten át minden nap jelen lehessenek a laborban és megismerjék a kutatási módszereket, bekapcsolódjanak a csoport életébe. Számukra az is elképesztő élmény, hogy találkozhatnak a csoport egyetemi hallgatóival, és tőlük megtudhatják, milyen a felsőfokú képzés. Ez segít nekik abban, hogy megtervezhessék a jövőjüket, láthassák, mit jelent a kutatás egyetemi hallgatóként. Ennek a korosztálynak a kíváncsisága és lelkesedése, dolgokra való rácsodálkozása végtelenül inspiráló. Emiatt gondolom azt, hogy az NTA képzési programja nemcsak nekik jó, hanem azoknak a csoportoknak is, akikkel ők dolgoznak.” Tímea és Péter a laborral és Deli professzorral a tábor után is kapcsolatban maradt, a csoport munkatársai – elsősorban Gróf Ilona – segítik őket a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciájára való felkészülésben, ahol közösen tartanak majd előadást.

Deli Mária középiskolákkal való kapcsolata az NTA-s idők előttre datálódik, már akkor is tartott előadásokat olyan gimnáziumokban, amelyek később bekapcsolódtak a programba. „Rendkívül jó kapcsolatom van Csigér Istvánnal, a szegedi SZTE Gyakorló Gimnázium, és Csaláné Böngyik Edittel, a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium mentortanáraival. Együttműködésünk az NTA indulásával kibővült, és számos más iskolába is meghívnak. Hiába van tele a naptáram, ilyen programokra mindig számok időt. Azt gondolom, hogy ezek az előadások végtelenül fontosak. Általuk bepillantást adhatunk a diákoknak arra a szűk szakterületre, amivel foglalkozunk, és fölkelthetjük iránta az érdeklődésüket. Ehhez a korosztályhoz mindig színesebben, történeteket mesélve kell szólni, a figyelmüket a legjobban úgy lehet lekötni. Meglepő, de a gimnazisták – amiben nyilván az is szerepet játszik, hogy régóta érdeklődnek a természettudományok iránt, és már sokat tanultak a képzésen – nagyon aktívak és remek kérdéseket tesznek fel. Biztató látni annak a munkának az eredményét, amit a tanár kollégák a képzésük során végeznek a középiskolákban. Látszik, hogy igaza volt Hegyi Péter professzornak abban, hogy ha szeretnénk egy jó programot, akkor azt alulról kell felépíteni, és már a gimnazista korosztályt meg kell nyerni. Emiatt figyelek arra, hogy az előadásaimban a szakmai rész után mindig beszéljek a diákoknak arról, hogy milyen az NTA egyetemi programja, a sikereket pedig a hallgatóink példáin mutassam be. Nagyon ösztönzi a középiskolásokat, ha elmondom, ők honnan indultak és hova juthatnak el. Nagy öröm, amikor ezek a lelkes gimnazisták egyszer csak felbukkannak nálunk egyetemi hallgatóként, és folytatni tudjuk velük a munkát. Onnantól kezdve repíthetjük őket, mint egy nyilat.”

2024.10.14.